De tribale trommels van Ortiz en Revueltas

Programma

  • Gabriella Smith Tumblebird contrails (Nederlandse première)
  • Gabriela Ortiz La reina roja (Nederlandse première)
  • Iannis Xenakis Rebonds B
  • Silvestre Revueltas La noche de los Mayas (suite)

De Mexicaans-Amerikaanse Alondra de la Parra leidt dit concert met muziek van Californië tot Mexico, van klanken uit de Stille Oceaan tot de ritmische oerkracht van de Maya’s. Op het programma nieuw werk van meervoudig Grammy-winnares Gabriela Ortiz!

Eer aan de Mayacultuur
Gabriela Ortiz, composer in residence 2025-2026 bij Het Concertgebouw, heeft voor haar muziek al meerdere Grammy Awards ontvangen. Op 1 februari 2026 kwamen er in één klap nog drie Grammy’s bij, waaronder die voor Best Contemporary Classical Composition. Voor La Reina Roja is deze Mexicaanse componist geïnspireerd door de vondst van een tombe met daarin een hooggeplaatste Maya-vrouw uit de zevende eeuw. Geen betere combinatie denkbaar dan met muziek van landgenoot Revueltas. Zijn La noche de los mayas is een orkestsuite op basis van muziek voor de gelijknamige film. De finale met twaalf slagwerkers is imposant en hypnotiserend. Een spectaculair eerbetoon aan de tribale tradities van de Maya’s. Ervaar de ritmische oerkracht van hun muziek, ver voor Columbus voet aan Zuid-Amerikaanse wal zette. Xenakis’ slagwerksolo Rebonds B vormt de perfecte opmaat.

Landschappen vol klank
Het concert begint met Tumblebird Contrails van de jonge Amerikaanse componist Gabriella Smith. Zij groeide op in de baai bij San Francisco en voelt zich sterk verbonden met de natuur. Al backpackend, ver van de bewoonde wereld, luisterde ze naar de hallucinerende geluiden van de Stille Oceaan, die ze effectief in muziek weet te vangen. Deze middag klinkt de Nederlandse première.

Datum:
zaterdag 8 mei 2027
Tijd:
14:15 uur
Pauze:
Ja, inclusief pauze
Locatie:
Het Koninklijk Concertgebouw

Amsterdam
-
Grote Zaal

Uitvoerenden

Radio Filharmonisch Orkest
Ga naar de website
Alondra de la Parra
Dirigent
DOMNIQ
Slagwerk

Binnenkort

maandag 24 augustus 2026

Sheherazade van Rimski-Korsakov en Yulianna Avdeeva met Rachmaninoff

zaterdag 12 september 2026
NTR ZaterdagMatinee

Korngolds opera Die tote Stadt herontdekt

vrijdag 18 september 2026
AVROTROS Vrijdagconcert

Openingsconcert: Karina Canellakis en Christian Tetzlaff

zondag 20 september 2026
Het Zondagochtend Concert

Vioolvirtuoos Christian Tetzlaff speelt Dvorák, Karina Canellakis dirigeert

zaterdag 26 september 2026
NTR ZaterdagMatinee

Samy Moussa: fluitconcert voor Emmanuel Pahud

vrijdag 2 oktober 2026
AVROTROS Vrijdagconcert

Mendelssohns Vierde en Beethovens Tripelconcert

vrijdag 9 oktober 2026
AVROTROS Vrijdagconcert

Klassieke Top 400

zondag 11 oktober 2026
Het Zondagochtend Concert

Klassieke hits door het Radio Filharmonisch Orkest

zaterdag 17 oktober 2026
NTR ZaterdagMatinee

Stéphane Denève: Poulenc révisité

zaterdag 31 oktober 2026
NTR ZaterdagMatinee

Oosterse klanken van Sheherazade & Darvishi

Volg ons op social media